Знаете ли, че децата прилагат само 25% от съветите, които получават?
В ежедневните си разговори с тях много често се увличаме да помагаме с насоки как да се справят с различни трудности. Уверени сме, че житейският ни опит ни дава право и сила да възпитаваме със съвети и готови решения.
Какви методи и подходи ни помагат да отгледаме самостоятелни деца
Все повече родители казват, че са се уморили да възпитават чрез контрол и търсят нови подходи и начини.
В момента средата, времената и децата са различни…. някои от методите, които сме копирали от нашите родители не работят.
Свикнали сме да получаваме отговори, рецепти, някой да ни води. Вместо това можем да използваме силата на добрите въпроси. Когато ни зададат въпрос, трябва да помислим, да открием отговора. Това ни помага да учим, да се развиваме, да откриваме нови хоризонти.
Вместо да даваме нареждания, учим децата да поемат отговорност за изборите си. Изслушваме ги, създаваме доверие и ги подкрепяме със силата на въпросите сами да търсят отговори и решения.
Кои въпроси да избягваме
- Негативните въпроси са скрити обвинения: Защо се случва на мен? Защо винаги ти…(получаваш слаби оценки) фиксираме се в миналото – търсим обяснения.
- При затворените въпроси отговорите вече се знаят – ДА или НЕ: „Добре ли мина днес в училище?“ „Да/Не“. Тук разговорът свършва.
- Насочващите въпроси са скрити съвети (дъщеря ви се е скарала с най-добрата си приятелка – „Ти ли ще й се извиниш, или ще чакаш тя да ти се извини? „). Или както казва един татко – „Манипулираме разговора с въпроси“.
Въпросите, които подкрепят детето да стане самостоятелно
Отворените въпроси са силни, защото създават възможности, дават различни варианти, разбираме какво мисли и чувства детето. С изненада откриваме как добрите въпроси водят до множество отговори, провокират, изследват, продължават напред, отиват в бъдещето. Примерни въпроси:
Какво искаш?
Как би могла да го получиш/постигнеш?
Как можем да започнем и да измислим някои супер идеи за…
Кои са някои от другите възможни начини за….
Кои са някои от многото възможни стъпки, които можеш да предприемеш оттук? И
какво още, и какво още?
Отворените въпроси ни помагат да се придвижим бързо от фокус върху проблема към фокус върху решението. Например, ако някой е зациклил в самообвинения като „Защо не мога да мотивирам детето ми да учи/чете книги?“. Постепенно изместваме фокуса от проблема към генериране на многобройни решения.
„Какво наистина искаш?“
„Как би могъл да…“?
„Кои са някои от начините, по които би могъл да…?“
„Кои са някои от най-добрите – начини да започнеш да…?“
„Коя би могла да е първата крачка, която можеш да
направиш в посока да…?“
„Кои са някои от начините, по които можеш да оптимизираш, да направиш устойчиво
във времето…?“
Ползите от това да заменим съветите и готовите отговори с въпроси
Съветите не работят. И всеки ден не работят все повече и повече.
Децата спират да ги чуват и ежедневните разговори стават истинско мъчение.
Вместо това можем да използваме силата на въпросите, за да им покажем, че те имат ресурсите да се справят успешно и без нашата помощ.
Какви са ползите когато заменим съветите и готовите отговори с въпроси:
- Започваме да чуваме какво мислят и изпитват децата;
- Помагаме им да развият мисленето си, да предприемат стъпки и да се придвижват напред;
- Подкрепяме ги да взимат самостоятелно решения;
- Променяме в положителна посока резултата от разговорите, които водим с тях.
Качеството на възпитанието зависи от качеството на въпросите, които задаваме. С точните въпроси създаваме смисъл, позитивна промяна, разширяваме възможностите.
Най-добрият начин да развием потенциала на децата си е да задаваме силни, отворени въпроси, така че да израснат самостоятелни, сигурни в себе си, лидери на бъдещето!
С много ❤
Калбие Ходжева – СуперМама